Recenzije Franjevački samostan i crkva Pohođenja Marijina. (Crkva) u Dubrovnik (Dubrovačko-neretvanska).
Franjevački samostan i crkva Pohođenja Marijina
Ul. na Rivi 1, 20236, Mokošica, Hrvatska
Opis
Informacije o Franjevački samostan i crkva Pohođenja Marijina, Crkva u Dubrovnik (Dubrovačko-neretvanska)
Ovdje možete vidjeti lokaciju, radno vrijeme, popularno vrijeme, kontakt, fotografije i stvarne recenzije korisnika.
Ovo mjesto ima dobre recenzije, što znači da se dobro odnose prema svojim klijentima i da ćete se osjećati sjajno uz njihove usluge, preporučeno je 100%!
Karta
Radno vrijeme Franjevački samostan i crkva Pohođenja Marijina
Ponedjeljak
Otvoreno od 0 do 24
Utorak
Otvoreno od 0 do 24
Srijeda
Otvoreno od 0 do 24
Četvrtak
Otvoreno od 0 do 24
Petak
Otvoreno od 0 do 24
Subota
Otvoreno od 0 do 24
Nedjelja
Otvoreno od 0 do 24
Recenzije Franjevački samostan i crkva Pohođenja Marijina
Ž. V. G.
Rijekom dubrovačkom nazivamo područje uz rijeku Omblu, te naselja Knežicu i Šumet. Kako je ovo područje, koje je sredinom 10. st. ušlo u posjed Dubrovnika, oskudijevalo većim površinama obradivog tla, nisu se razvila veća naselja. Relativni mir uživa dubrovačka vlastela u brojnim ljetnikovcima. Nešto življe bilo je u blizini izvora Omble i samostana benediktinaca, kasnije franjevaca u Rožatu, te na bivšem području 'Juncetum', tj. u Šumetu.
U Rožatu je Sabino Gundulić podigao 1115. prvu crkvu, koju je s očinskom baštinom darovao benediktincima iz Monte Cassina. Kad je potom sagrađen i samostan 1197., samostan i crkva pripojeni su samostanu na Lokrumu, da bi 1239. pravo nad benediktinskim dobrima na Lokrumu i Rožatu prešlo ponovno na samostan Monte Cassino. Međutim, već krajem 13. st. samostan propada, a benediktinci se iz Rožata povlače.
Po odlasku benediktinaca osniva se prva župa 1321. za cijelo područje Rijeke s crkvama sv. Stjepana/Sustjepan i Velike Gospe u Rožatu.
Potkraj 14. st. franjevački vikarijat iz Bosne gradi u Rožatu kuću za oporavak bolesne braće. Započinje nazočnost franjevaca od kojih će stizati pomoć u pastorizaciji područja Rijeke, ali i šire. Kako se vremenom župno središte učvrstilo u Rožatu, to se za naselja oko ušća rijeke Omble osniva druga župa 1769. g.
U drugoj polovici 20. st. ubrzano se grade naselja na desnoj obali Omble, a time je u župi broj stanovnika bio višestruko uvećan. Po popisu iz 1961. na području čitave Rijeke živi oko 1500 duša, dok ih je 2001. već 9700 u 2400 obitelji.
Blizina grada uvjetovala je razvoj ovih prigradskih naselja. Nekada su tu živjeli samo sluge uz vlastelinske ljetnikovce, a danas živalj koji je došao iz pasivnih sela bliže gradu tražeći posao u trgovini, ugostiteljstvu, gradskim tvrtkama ili službama.
Nevolje tijekom stoljeća, koje su pratile Republiku, nisu mimoilazile ni Rijeku Dubrovačku. Jedino je franjevački samostan mimoišla pljačka crnogorsko-ruske vojske 1806. g. Tada je, naime, franjevački brat laik iz samostana u Rožatu, Luka Marketi, posjetio vladiku Petra I. P. Njegoša u dvorcu Sorkočević (Komolac) i molio milost za stanovnike Rijeke. Pošteđen je samostan.
U agresiji Srba i Crnogoraca 1991. naselja su Rijeke pretrpjela teška razaranja. Pučanstvo je bilo prognano. Okupacija je trajala od početka listopada 1991., kad su pale i prve žrtve, do kraja svibnja 1992. g. Osim obiteljskih i gospodarskih objekata, opljačkana je i Marina koja je na vezu imala na tisuće plovila. Ono što se nije moglo opljačkati, spaljeno je. S Golubova Kamena poviše izvora Omble četnici su stražarili nad ovim područjem i prolazom kroz Rijeku sve do srpnja 1992. g.
Sustjepan je bio na granici razdvajanja. Četnici ga doduše nisu osvojili, ali je tu bilo poprište neprestanih borbi. U svakodnevnim pokušajima proboja obrane, ništa nije ostalo pošteđeno.
Rijeku je u zadnje vrijeme sve više ugrožavao rastući promet uskim prometnicama, pa je rijeka Ombla premoštena u ušću visećim mostom 2001. g.
Z. R.
Odmor za umornu dušu
Z. J.
Nice
(Preveo Google)
Lijepo
S. G.
Ok
(Preveo Google)
U redu
J. K.
N. R.
B. L.
N. D.
M. M.
A. M.