Recenzije Crkva Pokrova Presvete Bogorodice. (Crkva) u Knin (Šibensko-kninska).
Crkva Pokrova Presvete Bogorodice
Ul. kralja Zvonimira 83, 22300, Knin
Opis
Informacije o Crkva Pokrova Presvete Bogorodice, Crkva u Knin (Šibensko-kninska)
Ovdje možete vidjeti lokaciju, radno vrijeme, popularno vrijeme, kontakt, fotografije i stvarne recenzije korisnika.
Ovo mjesto ima dobre recenzije, što znači da se dobro odnose prema svojim klijentima i da ćete se osjećati sjajno uz njihove usluge, preporučeno je 100%!
Karta
Radno vrijeme Crkva Pokrova Presvete Bogorodice
Ponedjeljak
Otvoreno od 0 do 24
Utorak
Otvoreno od 0 do 24
Srijeda
Otvoreno od 0 do 24
Četvrtak
Otvoreno od 0 do 24
Petak
Otvoreno od 0 do 24
Subota
Otvoreno od 0 do 24
Nedjelja
Otvoreno od 0 do 24
Popularno vrijeme
Recenzije Crkva Pokrova Presvete Bogorodice
B. V.
Crkva je do temelja stradala 1944g , ozidana nakon dvadeset godina ponovno.Osvestana 1971g
J. I.
Jako lijepa crkva.
П. Ђ.
Crkva je sagrađena 1866. godine prema nacrtima inž. Lukina, kao središnja tlocrtna građevina s neobičnim pseudogotičkim zvonikom. Sadašnja zgrada izgrađena je 70-ih godina prošlog 20. stoljeća na temeljima stare oštećene savezničkim bombardiranjem Knina tijekom Drugog svjetskog rata. Posrebrene ikone i cijeli ikonostas izradio je Vojo Bilbi. Tu su pohranjene ikone različitog podrijetla iz 18. stoljeća, kao i liturgijske knjige.
Druga polovica 19. i sam početak 20. stoljeća vrijeme je značajne izgradnje u Dalmatinskoj biskupiji. Grade se crkve, škole, župni domovi. To razdoblje karakterizira ponajviše gradnja i ukrašavanje većih gradskih i varoških crkava, uglavnom građenih na starim temeljima ili nedaleko od starih srpskih pravoslavnih crkava. Tako je bilo i u Kninu 1866. godine. Osim stare crkve sv. Jurja pred Kninom u Kninskom polju, u gradu je posvećena i nova pravoslavna crkva. Ovdje donosimo više informacija i zanimljivosti o toj izvornoj kninskoj crkvi posvećenoj Pokrovu Blažene Djevice Marije. Kažemo izvorna crkva jer je ta crkva stradala od savezničkog bombardiranja tijekom Drugog svjetskog rata, dok je okupatorska vojska bila u Kninu. Na njezinu je mjestu 1971. godine sagrađena nova crkva posvećena Gospinom platnu [2].
Poticaj za brojne značajne crkvene gradnje u ovo vrijeme treba tražiti u povoljnom državnom i ustavnom okviru, te nakon "uskrsnuća ustavne slobode" u Habsburškoj Monarhiji, kojoj je Dalmacija pripadala austrijskim, bečkim upravnim dijelom. Povoljni zakoni i vjerska tolerancija usmjerili su pozornost na potrebe pravoslavnog srpskog svijeta u unutrašnjosti Dalmacije. Mudri i domaći vladika Stefan Knežević (1853.-1890.) vješto je vodio poslove i stvarao okolnosti u kojima su poduzetne gradske zajednice smogle snage i energije da novim crkvenim zgradama daju još više dokaza svoje vjere i privrženosti kršćanstvu i svom kraju. Slične prilike i rezultati pokazali su se i za vrijeme episkopa Nikodima Milaša (1890.-1913.), kada su podignute veće crkve u Kninu (1866.), Dragoviću (1867.), Bilišanima (1865.), Skradinu (1878.), Benkovcu (1885.). , Kistanje (1890), Obrovac (1890), Drniš (1908), te niz manjih. Novac za izgradnju crkve vrlo često je dolazio iz državne blagajne, iz Beča, a naravno prikupljan je prilozima u samim crkvenim općinama ili je dolazio iz drugih srpskih sredina. Primjer za to je crkva u Kninu. Graditelje često nije moguće točno odrediti, ali neke može. Oni su uglavnom službeni arhitekti pri namjesništvu u Zadru. Primjer je kninska crkva (Lukin). Ovakav način gradnje korišten je i kod gradnje crkve u Bilišanima, Obrovcu i Drnišu (arhitekt Ćiril Iveković), a sigurni smo da je prisutan i na drugim građevinama te da imena arhitekata koje je vlast angažirala vremena bit će otkriveno budućim studijama.
А. К.
Zanimljiv vjerski kompleks. preporučujem
P. P.
Definitivno je vrijedilo zastati ovdje na neko vrijeme i provesti nekoliko trenutaka ovdje u našim užurbanim životima.
V. N.
S.
R. K.
N. L.
A. P.
Kontakt
Fotografije
Street view i 360
Sve