Recenzije Crkva sv. Đurađ. (Crkva) u Knin (Šibensko-kninska).
Opis
Informacije o Crkva sv. Đurađ, Crkva u Knin (Šibensko-kninska)
Ovdje možete vidjeti lokaciju, radno vrijeme, popularno vrijeme, kontakt, fotografije i stvarne recenzije korisnika.
Ovo mjesto ima dobre recenzije, što znači da se dobro odnose prema svojim klijentima i da ćete se osjećati sjajno uz njihove usluge, preporučeno je 100%!
Karta
Radno vrijeme Crkva sv. Đurađ
Ponedjeljak
Otvoreno od 0 do 24
Utorak
Otvoreno od 0 do 24
Srijeda
Otvoreno od 0 do 24
Četvrtak
Otvoreno od 0 do 24
Petak
Otvoreno od 0 do 24
Subota
Otvoreno od 0 do 24
Nedjelja
Otvoreno od 0 do 24
Recenzije Crkva sv. Đurađ
M. B.
U prolazu
П. Ђ.
(Preveo Google) Crkva Svetog Đorđa je srpska pravoslavna crkva Eparhije dalmatinske, smještena na brdu Sinobadova glavica u Kninskom Polju. Prema dostupnim izvorima, crkva je sagrađena 1468. godine kao jednobrodna crkva s poluobličastim svodom. Nekad je imala zvonik na potkovi, a sada ima zvonik na pročelju. Crkva posjeduje vrijedne primjerke starih srpskih tiskanih knjiga, kao i majstorski usavršeno srebrno bogoslužbeno posuđe. Ikonostas je domaće izrade i potiče s kraja 18. ili početka 19. veka[1], dok su prestone ikone okovane u srebro početkom 20. veka. Župna kuća na Sinobadinoj glavici nekada je bila obiteljski muzej Sinobada. Iz te obitelji bilo je nekoliko serdara za vrijeme Mletačke Republike, au crkvi je sahranjen vitez Jovan Sinobad[2]. U samoj crkvi nalazi se grob Ivana Sinobada. Pretpostavlja se da je prvobitno bio pokopan u porti, ali da je crkva s vremenom proširena pa je grob pronađen u njoj.
Opis crkve
Crkva svetog Jurja nalazi se neposredno ispod najvišeg vrha Sinobadove glave, tako da zvonik gleda na sjeverni dio Knina. Okružuje ga ograđeno groblje. U neposrednoj blizini crkve, a u sklopu groblja, nalazi se crkvena kuća – bratovština. Bila je to prva poznata škola u Kninu iu njoj je kao učitelj radio Dositej Obradović, a kasnije je služila kao kninska rezidencija episkopa dalmatinskog Nikodima Milaša. Ne zna se kako je crkva izgledala u vrijeme nastanka, a tijekom svog postojanja više je puta rušena, da bi kasnije bila popravljana i proširivana. S obzirom na tu činjenicu, u arhitektonskom smislu predstavlja slojevitu građevinu.
Unutrašnjost crkve. Ikonostas
Unutrašnjost crkve, ikonostas.Crkva je današnji izgled dobila 1938. godine kada je potpuno obnovljena. Tada je izgrađen novi zvonik, ulazna kapija i ikonostas. Za gradnju zvonika, koji je okomito bogato profiliran sa stepenastim arhitravima koji ga dijele na tri etaže, korišten je kamen dopremljen s otoka Brača. Obrada kamena bila je povjerena dalmatinskim klesarima. Završni dio zvonika otvoren je sa svih strana, s niskim četverovodnim krovom na kojem se nalazi metalni križ.
Prostor unutar crkve, iako ne velik, zadovoljavao je potrebe stanovnika Kninskog Polja. Interijer je skromno namješten. S lijeve i desne strane su drvene tribine, sjedala za starije vjernike i istaknute članove crkvenog odbora. Posebna pažnja posvećena je ikonostasu koji je rezbaren i oplemenjen pozlatom, a vidljivo je da je više puta obnavljan.
U crkvi u Kninskom polju čuva se ikona nepoznatog ikonopisca iz druge polovice 17. stoljeća, iz razdoblja kasnog italokritskog slikarstva i početka baroka. Ikona Uznesenja Blažene Djevice Marije naslikana je ustaljenim kretskim likovnim jezikom. Kompozicijski preslik identično postavljenih elemenata, kao na zadarskoj ikoni istoga naslova, a možda i istoga slikara, nešto je razvijeniji u gornjem dijelu, iznad Krista i anđela u mandorli. Na ikoni četiri lepršajuća anđela raširenih ruku nose Bogorodicu u slavi u nebesku sferu. Po svemu sudeći, vrlo sličan prizor naslikao je i jedan poznati slikar, samo nešto svjetlijim utjelovljenjem na ikoni Velike Gospe koja je završila u crkvi u Šibuljini.
Izvor: Tromeđa
(Izvorna recenzija)
Црква Светог Ђурђа је српска православна црква Далматинске епархије, која се налази на узвишењу Синобадова главица у Книнском Пољу. Према расположивим изворима црква је подигнута 1468. године, као једнобродна црква засведена с полуобличастим сводом. Раније је имала звоник на преслицу, а сада на прочељу има кулу звонару. Црква посједује вриједне примјерке старе српске штампане књиге, као и занатски усавршене сребрне богослужбене сасуди. Иконостас је домаће израде и потиче с краја 18. или почетка 19. вијека[1], док су престоне иконе оковане сребром почетком 20. вијека. Парохијски дом на Синобадовој главици је једно вријеме био породични музеј Синобада. Из те породице је било више сердара у вријеме Млетачке републике, а у цркви је сахрањен витез Јован Синобад[2]. Гроб Јована Синобада је у самој цркви. Претпоставља се да је првобитно био сахрањен у порти, али да је црква временом проширена, па се гроб нашао унутар ње.
Опис цркве
Црква Светог Ђурђа смјештена је непосредно испод највише тачке Синобадове главице, тако да звоником надвисује сјеверни дио Книна. Окружена је ограђеним гробљем. У непосредној близини цркве, а у оквиру гробља, налази се црквена кућа – братска кућа. Она је била прва позната школа у Книну и у њој је као учитељ радио Доситеј Обрадовић, а у каснијем периоду је служила као книнска резиденција Епископа далматинског Никодима Милаша. Није познато како је црква изгледала у вријеме настанка, а током свог постојања је неколико пута рушена, да би касније била поправљана и дограђивана. С обзиром на тај податак у архитектонском погледу она представља слојевиту грађевину.
Унутрашњост цркве. Иконостас
Унутрашњост цркве, иконостас.Садашњи изглед црква је добила 1938. године, када је у цјелини обновљена. Тада је изграђен нови звоник, улазна порта и иконостас. За градњу звоника, који је по вертикали богато профилисан степенастим архитравима који га дијеле на три спрата, употребљен је камен добављен с острва Брача. Обрада камена била је повјерена далматинским каменоресцима. Завршни дио звоника отворен је са свих страна, с ниским кровом на четири воде, на којем се налази метални крст.
Простор унутар цркве, иако невелик, задовољавао је потребе житеља Книнског Поља. Унутрашњост је скромно снабдјевена. С лијеве и десне стране се налазе дрвене стасидионе, сједишта за старије вјернике и истакнуте чланове црквеног одбора. Посебна пажња је посвећена иконостасу који је изрезбарен и оплемењен позлатом, а видљиво је да је рестауриран у неколико наврата.
У цркви у Книнском Пољу је чувана икона непознатог иконописца с друге половине 17. вијека, из периода касног италокритског сликарства и почетка барокизације. Икона Успење Пресвете Богородице је насликана устаљеним критским ликовним језиком. Композициони препис идентично постављених елемената, као и на задарској икони истог наслова, а можда и истог сликара, нешто је развијенији у горњем дијелу, изнад Христа и анђела у мандорли. На икони четири лепршава анђела раширених руку носе Богородицу у слави ка небеској сфери. По свему врло сличан призор насликао је, такође, познати сликар, користећи једино нешто свјетлији инкарнат на икони Успења, која је доспјела у цркву у Шибуљини.
Извор: Тромеђа
B. g.
Orthodox church in Knin's center. Could be looking better if the outdoors is remained in the stone instead of concrete facade
(Preveo Google)
Pravoslavna crkva u centru Knina. Moglo bi izgledati bolje da vanjski prostor ostane u kamenu umjesto betonske fasade
R. L.
Beautiful
(Preveo Google)
Lijep
C. C.
R. K.
J. A.
A. P.