Recenzije Crkva sv. Jovan Krstitelj. (Crkva) u Knin (Šibensko-kninska).
Opis
Informacije o Crkva sv. Jovan Krstitelj, Crkva u Knin (Šibensko-kninska)
Ovdje možete vidjeti lokaciju, radno vrijeme, popularno vrijeme, kontakt, fotografije i stvarne recenzije korisnika.
Ovo mjesto ima dobre recenzije, što znači da se dobro odnose prema svojim klijentima i da ćete se osjećati sjajno uz njihove usluge, preporučeno je 100%!
Karta
Radno vrijeme Crkva sv. Jovan Krstitelj
Ponedjeljak
Otvoreno od 0 do 24
Utorak
Otvoreno od 0 do 24
Srijeda
Otvoreno od 0 do 24
Četvrtak
Otvoreno od 0 do 24
Petak
Otvoreno od 0 do 24
Subota
Otvoreno od 0 do 24
Nedjelja
Otvoreno od 0 do 24
Popularno vrijeme
Recenzije Crkva sv. Jovan Krstitelj
П. Ђ.
Crkva Svetog Ivana Krstitelja u Strmici je pravoslavna crkva Eparhije dalmatinske, sagrađena 1618. godine. Ovu malu jednobrodnu građevinu s polukružnom apsidom na istoku karakterizira neobičan, prelomljeni svod od antičkih greda. Zvonik od preslice sagrađen je 1816. godine. Iako malen, ikonostas crkve sv. Jovana predstavlja vrlo sadržajnu cjelinu i može se datirati u kraj 18. stoljeća ili na sam početak 19. stoljeća. Izvan ikonostasa su dobro očuvane ikone sv. Đorđa, sv. Uskrs kao i rođenje sv. Zahod. Uz staru crkvu sagrađena je krajem 19. stoljeća nova u stilu koji podsjeća na starije primjere. Pripadala je filijalnoj crkvi u Tiškovcu [1].
Opis crkve
Crkva je dosta propala u zemlju. Zidovi su vrlo debeli, i nepotrebni za njegovu veličinu, tim više što ima neobičan svod, od drvenih greda, presjekom gotovo sličan prelomljenom svodu, ako ne i blagi završni luk. Zvonik u obliku potkove na zapadnoj strani sagrađen je 1816. godine, o čemu svjedoči uklesani natpis latiničnim slovima "?!"
Unutrašnjost i ikonostas
Ikonostas je relativno malih dimenzija, ali je programski vrlo sadržajan. Iznad prijestolnih ikona, u već klasičnom rasporedu ako je riječ o dalmatinskom ikonostasu, nalaze se još tri reda ikona. Prvi red čine likovi apostola, drugi proroka, dok su u trećem redu lučne ikone Velikog praznika. Iznad carskih dveri su kompozicije Posljednje večere i Sv. Tri. To je provincijska slika u kojoj se miješaju grčki i srpski utjecaji, vidljivi ne samo u natpisima ta dva slova. Fizionomije likova na malim ikonama ponešto su deformiranog profila, sitnih, živih pokreta, dok su nošnje suvremene, dekorativne i "barokno" razrađene. Prijestolne ikone su nešto svečanije, ali sam mislio da i one pripadaju tom vremenu, tj. kraju 18. ili početku 19. stoljeća. Izvan ikonostasa sačuvane su pojedinačne ikone od kojih ističemo ljupku sv. Jurja, zatim ikonu sv. Paraskeve s krunicom u ruci i ikonom s dvije vodoravno razdvojene kompozicije Navještenja Zaharije i Rođenja sv. Jovana, oba su, čini se, iz prvih desetljeća 19. stoljeća. Te ikone imaju istu dekorativnu šemu iznad likova, nešto slatki, ružičasti ton inkarnata, a slikane su na način nedaleko od zografskog [2].
Izvor: Tromeđa
K.